Proste zęby i Piękny uśmiech – Twoją wizytówką

Krzywe i nachodzące na siebie zęby jak również nieprawidłowy zgryz bardzo często powodują dyskomfort, a przede wszystkim są powodem rożnego rodzaju kompleksów. W bezpośredni sposób wpływa to na ustawienia stawów skroniowo-żuchwowych, co później może przekładać się na bóle głowy, a w pośredni sposób także na bóle mięśni kręgosłupa.

Najlepiej jeśli wadę zgryzu zauważymy już we wczesnej fazie po urodzeniu. Wtedy występuje największe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia. Jest to jednak proces wieloetapowy wymagający specjalistycznego podejścia przez cały okres wzrostu dziecka.

Bardzo często wady zgryzu uwidaczniają się w momencie zastępowania zębów mlecznych zębami stałymi. Właśnie wtedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i w przypadku ich wystąpienia niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Przy obecnym postępie w ortodoncji prawie każda wada zgryzu jest możliwa do wyleczenia w właściwie każdym momencie życia.

Efektem leczenia ortodontycznego jest estetyczny, atrakcyjnie wyglądający uśmiech oraz prosto ustawione zęby. W relacjach zawodowych, jak i prywatnych możliwość szerokiego uśmiechania się bez kompleksów oraz obaw o wygląd daje komfort i poczucie pewności siebie. Wady zgryzu mogą zakłócać estetykę twarzy, mogą być przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów, utrudnień w czynności żucia, przeciążeń przyzębia oraz zaburzeń czynnościowych stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie ortodontyczne prowadzone jest aparatami zdejmowanymi lub aparatami stałymi, które zakładane są od strony wargowej, jak i językowej zębów. Obecnie coraz więcej dorosłych pacjentów szuka pomocy ortodontycznej z powodów obecności wady zgryzu, jak również w celu przygotowania zębów do leczenia implantologiczno-protetycznego. Kompleksowe podejście do leczenia wad zgryzu zapewnia pacjentom długotrwałą radość z osiąganych efektów.

W przypadku zastosowania aparatu stałego, leczenie zajmuje od 6 do 25 miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju, poziomu skomplikowania wady i wieku pacjenta. Jeśli wada jest mała, leczenie może przebiec bardzo szybko. Jeśli natomiast u pacjenta jest stwierdzony głęboki przodo- lub tyłozgryz z jednoczesnym stłoczeniem zębów, bardzo często wymagana jest interwencja chirurgiczna, po której lekarz ortodonta może przystąpić do dalszego leczenia.