IMPLANTY ZĘBOWE KROK PO KROKU 

Jak pokazują badania epidemiologiczne, stan uzębienia Polaków jest katastrofalny. Nie dotyczy to tylko osób starszych. – A ponieważ utrata zęba w każdym wieku jest wskazaniem do uzupełnienia powstałego braku, znalezienie skutecznego sposobu na wypełnienie luki staje się coraz powszechniejsze.

Zainteresowanie implantami stale rośnie i wbrew pozorom są najmniej inwazyjną metodą uzupełnienia braku zębowego. Implanty zębowe są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich którzy chcą się cieszyć atrakcyjnym wyglądem, zdrowiem jamy ustnej i pięknym uśmiechem. Implant jest najtrwalszym i najskuteczniejszym sposobem uzupełnienia ubytków w jamie ustnej. Jako jedyne uzupełnienie protetyczne jest w stanie zahamować utratę kości, co jest typowym procesem występującym po utracie naturalnego korzenia zęba. Implanty ułatwiają mówienie gryzienie nie musimy stosować klejów do protez. Choć wszczepienie implantu wiąże się z kosztami, to jest to inwestycja na lata.

Istotną sprawą dla całego procesu leczenia implantologicznego jest konsultacja wstępna. Przedstawione są  oczekiwania Pacjenta, co do jego efektów protetycznych  i kosmetycznych. Często uzyskanie optymalnych wyników leczenia implantologicznego wymaga przeprowadzenia dodatkowych zabiegów, takich jak odbudowa kości czy tkanek miękkich, a nawet leczenie ortodontyczne. Rozmowa wstępna z Pacjentem pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania dotyczące przebiegu leczenia.

Punktem wyjścia do planowania prac na implantach u każdego Pacjenta jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej mającej stanowić podłoże dla wszczepu. Wraz z rozwojem diagnostyki radiologicznej zwiększają się możliwości jakościowego i ilościowego określania zmian w kościach szczęki i żuchwy. Informacje te potrzebne są lekarzowi do oceny kości przed umieszczeniem wszczepu zębowego, ale też do monitorowania zmian zachodzących w kości po wprowadzeniu wszczepu.

Jednak wśród bardziej dostępnych technik obrazowych przydatnych w implantologii niezmiennie bazujemy na zdjęciach pantomograficznych pozwalających ocenić warunki do planowanej implantacji. Zdjęcie można wykonać na miejscu w Centrum  Stomatologiczo Implantologicznym.

Po zebraniu i przeanalizowaniu danych z analizy zdjęć radiologicznych oraz wywiadu lekarskiego lekarz przedstawia Pacjentowi wszelkie dostępne informacje o możliwych do zastosowania w jego przypadku metodach implantologicznych, ustala optymalne miejsce dla wprowadzenia wszczepów oraz wymaganą ilość i rozmiary implantów. Na tym etapie tworzony jest też wstępny kosztorys leczenia implantologicznego.

Po przeprowadzeniu wszelkich potrzebnych badań i omówieniu z Pacjentem przebiegu zabiegu następuje tzw. zabieg implantacji, czyli wszczepienia implantu. Wprowadzenie jednego lub kilku implantów w dobrze ukształtowaną kość jest zabiegiem tak mało inwazyjnym, że wystarcza standardowe znieczulenie miejscowe  to zabieg chirurgiczny, wykonywany w warunkach pełnej aseptyki i sterylności. Wszczepienie implantu polega na przygotowaniu miejsca pod wszczep, a następnie wprowadzenie do niego implantu. Miejsce na implant wykonuje się kalibrowanymi wiertłami, w które zaopatrzony jest każdy system implantologiczny. Jego wymiary dokładnie odpowiadają średnicy i długości implantu, który mamy zamiar w nim umieścić. Po wykonaniu osteotomii, czyli otworu pod implant, zostaje on do niego wkręcony z odpowiednią siłą zapewniającą stabilizację, a jednocześnie nie powodującą przegrzania i uszkodzenia kości. Zabieg wszczepienia implantu trwa około 20 minut. Pacjent nie doświadcza żadnych przykrych wrażeń ani podczas operacji, ani po niej , nie wymaga od Pacjenta przerwy od codziennych obowiązków.

Po 6 tygodniach nie powinno być już śladu po ingerencji chirurgicznej. Implant przykryty dziąsłem coraz mocniej zrasta się z kością. Po radiologicznym potwierdzeniu jego osteointegracji, można przystąpić do odbudowy protetycznej. Od momentu implantacji do rozpoczęcia części protetycznej leczenia implantologicznego może minąć od 2 do 6 miesięcy.